Навчальна поїздка для пілотних громад та партнерів в рамках проекту NESiCA. 

by Centre European
13 переглянуто

8-9 листопада 2022 року в рамках проекту «Нові енергетичні рішення в Карпатському регіоні» (NESіCA), що реалізується та фінансується в рамках Програми транскордонного співробітництва ENI Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020,  відбулася навчальна поїздка на тему «Відновлювані джерела енергії для існуючих будівель та досвід використання відновлюваних джерел енергії, представлення найкращих практик» та «досвід використання відновлюваної енергії, представлення кращих практик в прикордонних регіонах Угорщини та України. Підписано меморандуми про співпрацю між Угорськими та Українськими прикордонними громадами» в регіоні Саболч-Сатмар-Берег, Угорщина.

Загальною метою проекту є сприяння енергоефективності та відновлюваним джерелам енергії через освітні заходи в університетах і громадах, спрямовані на стале використання навколишнього середовища в прикордонних регіонах.

У вівторок, 8 листопада, українська делегація у складі представників 4 пілотних громад Закарпаття, а саме: Холмківська, Дубівська, Вільховецька та Нересницька громади  та представники партнерських організацій, УжНУ та ГО «Центр європейських ініціатив»,  відвідала Обласну раду Самоврядування округу Саболч-Сатмар-Берег, Угорщина. Представники області Саболч-Сатмар-Берег привітали делегацію та наголосили на важливості впровадження програм енергоефективності та енергозбереження.

Наталія Носа, керівник ГО «Центр європейських ініціатив» розповіла про залучення пілотних громад Закарпатської області та діяльність в рамках проекту NESiCA, а також представила діяльність створеної транскордонної Лабораторії енергоефективності для громад, заданням якої є надання допомоги українським містам та селищам у здійснені енергоефективних заходів   на місцевому рівні. Олег Лукша, керівник Регіонального відділення Асоціації міст України, розповів про важливість впровадження концепції енергоефективності для прикордонних регіонів.

Представники регіону самоврядування Саболч-Самар Березької області, Бргітта Ласло та  Університету Ніредьгази,  д-р Крістіна Лігетварі та Золтан Ковач  поділилися своїм досвідом використання громадами відновлюваної енергії, представивши найкращі практики енергоефективності, зосереджуючись на рішеннях щодо відновлюваної енергії у вибраних громадах.

Кульмінацією заходу стало прес-конференція та підписання меморандумів про співпрацю між українськими та угорськими громадами.  

Мери угорських громад Шандор Гьомзе (Тісалок) і Ласло Гельмеці (Захонь) та представники українських громад Денис Каганець від Дубівськох громади, Тетяна Вачиля підписали Меморандум про співпрацю в рамках проекту NESiCA, Програма CBC ENI Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020, HUSKROUA/1702/6.1/0014.

Після офіційної церемонії відбулися візити до локацій кращих практик в сфері енергоефективності  м. Тісалок, де Шандор Гьомзе, мер, представив передовий досвід енергоефективності, зосередивши увагу на рішеннях щодо відновлюваної енергії в громадських будівлях, мерії та медичному центрі, зокрема. Він представив систему сонячних батарей і теплові насоси, які видобувають енергію з підземних вод. Пізніше, під час візиту на гідроелектростанцію Тісалок, учасники змогли побачити нові рішення для видобування відновлюваної енергії. Технічний директор електростанції провів детальну екскурсію по основних корпусах та поділився особливостями їх роботи.

У четвер 9 листопада навчальна поїздка була проводжена в Університеті Ніредьгаза, де було представилено сонячний парк, який є системою сонячних панелей, що видобуває сонячну енергію для часткового перекриття потреб університету. Університет Ніредьгази також використовує газові двигуни, які перетворюють газ на електрику, щоб виробляти додаткові енергетичні ресурси. Вони постійно вдосконалюють своє обладнання та програмне забезпечення для онлайн-моніторингу, щоб зробити систему ще продуктивнішою.

Наступним пунктом навчальної поїздки було ознайомлення з процесом видобування біогазу на очисних спорудах у м.Ніредьгаза. Директор комплексу очисних споруд  представив станцію очистки та водопостачання та детально розповів принцип роботи та процес вироблення біогазу.

Після теоретичної частини він показав усі очисні споруди, щоб кожен міг особисто побачити сам процес виробництва біогазу та очищення стічних вод.

Пізніше делегація відвідала ще дві угорські громади Кемече та м.Захонь, щоб ознайомитись з найкращим досвідом у сфері енергоефективності, зосереджуючись на рішеннях у використанні відновлюваної енергії в громадських будівлях.

Заступник мера міста Кемече презентував нову будівлю мерії, яка була побудована на 100% екологічною. Вся будівля оснащена технологіями, що функціонують за рахунок відновлюваної енергії, спеціальними вікнами та вентиляційною системою опалення/охолодження. Ще одна відремонтована в рамках проекту NESiCA будівля – місцева лікарня, де поміняли вікна та двері на нові, утеплили зовнішні стіни. Це було проведено з метою покращення теплоізоляції будівлі та її енергоефективності в цілому.

У м. Захонь мер міста пан Ласло Гельмеці поділився досвідом роботи з відновлюваною енергією. Був  представлено досвід роботи  громадського басейну, який завдяки встановленим сонячним батареям та  тепловими насосами забезпечують обігрів басейнового комплексу та нагріву води. Він також представив програмне забезпечення для онлайн-моніторингу, яке вони використовують для перевірки систем живлення та опалення. Наприкінці зустрічі Ласло Гельмеці подарував членам українських громад вітаміни місцевого виробництва, щоб вони могли забезпечити ними потребуючих вдома.

Дводенна навчальна поїздка була надзвичайно продуктивною та повчальною. Угорські партнери поділилися своїми передовими практиками з енергоефективності, зосередившись на рішеннях щодо відновлюваної енергетики. Цей обмін досвідом був важливим для української сторони, оскільки відновлювана енергетика, набуває додаткового значення в енергетичної безпеки для мешканців громад. Тепер українські громади можуть створювати власні плани дій щодо майбутніх змін,  використовуючи отриманий досвід , а також планувати спільні проекти для залучення фінансування  задля здійснення інфраструктурних змін. 

Прес-центр ГО «Центр Європейських Ініціатив»

Цікаві дописи

English EN Hungarian HU Romanian RO Russian RU Slovak SK Ukrainian UK