Стартова конференція проекту “BioSecurity”

by Centre European
31 переглянуто

21-22 жовтня 2021 року у м.Ужгород відбулася стартова зустріч партнерів проекту “BioSecurity”- спільні дії в надзвичайних ситуаціях у разі виявлення небезпечних та поширених інфекцій в Карпатському регіоні, що виконується за фінансової підтримки Програми ENI СВС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.

Інформація про проект:  Проект «BioSecurity»- спільні дії в надзвичайних ситуаціях у разі виявлення небезпечних та поширених інфекцій в Карпатському регіоні» реалізовується з 1 липня 2021 року за співфінансування Програми ENI СВС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020. Головний виконавець проекту: Закарпатська регіональна державна лабораторія ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ (Україна), партнери проекту: Департамент безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Марамуреш (Румунія), Регіональна агенція інновацій RIA (Словаччина), Центр європейських ініціатив (Україна) та Асоціація регіонального розвитку «КІУТ» (Угорщина).

Загальною метою проекту є формування інституційної та інформаційної бази та запровадження спільних дій під час надзвичайних ситуацій для виявлення та попередження поширених небезпечних інфекцій в Карпатському регіоні шляхом встановлення тісної співпраці між професійними установами в галузі біологічної епідеміологічної ситуації в прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України.

Стартова конференція відбувалась у комбінованому режимі і об’єднала учасників та партнерів у приміщенні конференц-залу Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області та тих учасників, які долучились до зустрічі шляхом он-лайн підключення. На зустрічі були присутні представники органів влади, місцеві учасники цільових груп, зацікавлені сторони, експерти, а також представники всіх партнерських організацій проекту BioSecurity, а саме: Закарпатської регіональної державної лабораторії ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ (Україна), Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Марамуреш (Румунія), Регіональної агенції інновацій RIA (Словаччина), Центру європейських ініціатив (Україна) та Асоціація регіонального розвитку «КІУТ» (Угорщина).

На початку заходу, учасників Стартової конференції привітали Василь Якобчук, т.в.о Начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області, Дмитро Мірошніков, заступник начальника Управління єврорегіональної співпраці Закарпатської ОДА та керівник проекту Роман Шевчук,  директор Закарпатської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби. У своїх виступах вони наголосили на важливості розпочатої діяльності у рамках проекту щодо необхідності запровадження спільних дій під час надзвичайних ситуацій для виявлення та попередження поширених небезпечних інфекцій в Карпатському регіоні та побажали вдалої реалізації всіх заходів та планів, які передбачені даним проектом.

Крім того, з привітальним словом та презентацією щодо основних завдань Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини державного управління регіону Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина), виступив д-р Петер Томаш, Голова департаменту, державне управління регіону Саболч-Сатмар-Берег, Департамент безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини. У своїй презентації він підкреслив, що його департамент виконує функції державного органу контролю, який у своїй роботі тісно співпрацює з органами влади та місцевого самоврядування у регіоні Саболч-Сатмар-Берег, а також впроваджує заходи в межах держави  щодо боротьби з африканською чумою.

Керівники організацій, партнери проекту із Угорщини, Словаччини, Румунії та України представили своїх колег, виконавчий склад проекту, розповіли про досвід організацій-партнерів та про основні завдання у проекті.

Роман Шевчук,  директор Закарпатської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби (Україна), виступив з презентацією «Ситуація щодо африканської чуми в Україні. Заходи щодо ліквідації та недопущення поширення».  У 2018 році в ряді областей України було оголошено режим надзвичайної ситуації в результаті отриманих позитивних тестів на зараження африканською чумою свиней, що становить небезпеку для прикордонних регіонів. Очікується, що досягнення проекту змінять поточну ситуацію, а в результаті проектної діяльності місцеві громади та професійні установи, які працюють зі свійськими та дикими тваринами, та із традиційними м’ясними та молочними продуктами, отримають інструменти задля забезпечення безпеки від небезпечних інфекцій та, на початковому етапі, зможуть запобігти їм на місцевому рівні. Значно підвищиться свідомість населення в прикордонних регіонах щодо дій на випадок небезпечних інфекцій.

Поп Васіле Віорель, Менеджер проекту, Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Марамуреш (Румунія), у своїй презентації «Про діяльність ветеринарно-санітарної дирекції та з безпеки харчових продуктів у повіті Марамуреш», представив структуру та завдання свого департаменту, серед яких є контроль над поведінкою тварин і їх популяцією. Основною метою є донесення інформації щодо поширенні інфекційних хвороб у повіті Марамуреш. Працівники департаменту прагнуть допомогти колегам з інших прикордонних регіонів зменшити витрати на діагностику хвороби завдяки використанню сучасних технологій. Департамент Марамуреш відповідає за координацію діяльності в Румунії, формування експертних груп в Румунії, займається підвищенням обізнаності місцевого населення, та співпрацею з професійними установами Словаччини, України та Румунії. Крім того, професійно приймає участь у розробці інформаційної веб-платформи BioSecurity з правилами для місцевого населення. Дві професійні установи з України та Румунії взяли на себе головну роль у проектній діяльності, а решта партнерів забезпечують зв’язок з регіональними / місцевими лабораторіями та організовують заходи за участю громад, населення та професійних установ з метою запобігання поширенню інфекцій.

Володимир Глебо, Менеджер проекту та Наталія Носа, Комунікаційний менеджер проекту Регіональної агенції інновацій RIA (Словаччина), представили агенцію та її завдання у проекті. Регіональна агенція інновацій RIA, відповідає за організацію сесій обміну досвідом для учасників з України та Румунії, підвищення рівня обізнаності для місцевого населення,  відповідає за здійснення заходів у Словаччині та міжнародну діяльність в Україні, формування експертних груп у Словаччині, організацію проектної діяльності із професійними установами Словаччини. Організація також відповідає за програми обміну досвідом для партнерів з України та Румунії у Словаччині, включаючи відвідування Державного ветеринарного та харчового інституту та Ветеринарного інституту у Зволені (Словаччина), які мають професійний досвід роботи у лабораторії, працюють зі спеціалізованим обладнанням, включаючи обладнання, яке застосовується для виявлення небезпечних вірусів, згідно компетенції. RIA  надаватиме програми підвищення  обізнаності серед спільнот та асоціацій, що знаходяться на територіях у зоні ризику, а також іншим зацікавленим сторонам, які працюють зі свійськими та дикими тваринами в Кошицькому та Пряшівському краях.

Наталія Носа, Голова правління Центру європейських ініціатив (Україна), представила організацію та розповіла про історію розробки даного проекту.  ГО Центр європейських ініціатив має широку мережу експертів, міцні зв’язки з асоціаціями мисливців, фермерів, співпрацює з професійними інституціями згідно з підписаним меморандумами про співпрацю, має відповідні можливості та професійні навички співпраці з новоутвореними місцевими громадами України, а  також досвід проведення програм підвищення обізнаності місцевого населення. ГО Центр європейських ініціатив має досвід роботи в галузі охорони природи та в екологічних проектах, що стосуються місцевих громад, а також у створенні систем щодо вживання заходів під час надзвичайних ситуацій. Організація відповідає за здійснення заходів з підвищення обізнаності серед громад, місцевого населенням, фермерів, асоціацій тощо, та за розробку Інтернет-посібника з біобезпеки для населення з рекомендованими діями у разі небезпеки та надзвичайних ситуацій у випадку зараження свійських та диких тварин.

Ондраш Ракоці, Менеджер проекту, Директор Асоціації регіонального розвитку «КІУТ»  (Угорщина), у своїй презентації розповів про ситуацію щодо африканської чуми в Угорщині та, зокрема, у регіоні Саболч-Сатмар-Берег, заходи які вживаються для ліквідації та недопущення поширення африканської чуми, а також представив структуру та завдання Асоціації регіонального розвитку «КІУТ». Організація відповідає за програми обміну досвідом для партнерів з України та Румунії в Угорщині, включаючи відвідування лабораторій, які мають професійний досвід робити у лабораторії, працюють зі спеціалізованим обладнанням, включаючи інструменти з виявлення небезпечних вірусів, відповідно до компетенцій, «КІУТ» буде проводити програми підвищення обізнаності у громадах, асоціаціях та між іншими зацікавленими сторонами, які працюють зі свійськими та дикими тваринами в регіоні Саболч-Сатмар-Берег. Пан Ракоці також додав, що завдання угорського партнера повністю співпадають з загальною метою проекту, а саме  формування спільних дій під час надзвичайних ситуацій. Проект стосується створення Спільної системи біобезпеки та відновлення місцевих лабораторій, спрямованих на встановлення інноваційного обладнання для використання експрес-методів виявлення небезпечних інфекцій у свійських та диких тварин, безпеки місцевих продуктів харчування. Швидка діагностика у разі створення лабораторії дозволить цільовим групам реагувати відповідним чином. Це запобіжить поширенню небезпечних інфекцій, вірулентних хвороб, зокрема вірусу африканської чуми свиней, серед тварин, насамперед, домашніх та диких свиней.

Під час подальшого обговорення у рамках конференції, керівник проекту Роман Шевчук,  директор Закарпатської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби та Вадим Пилипенко, менеджер проекту Центру європейських ініціатив, розповіли про завдання партнерів проекту на перший період реалізації проекту та порядок і терміни звітування. У своєї презентації, Вадим Пилипенко розповів, що діяльність проекту, запланована в межах 4 груп заходів, кожна з яких, націлена на досягнення певних результатів та підсумків із безпосереднім залученням цільових груп, якими є професійний персонал санітарних ветеринарних лабораторій, представники професійних асоціацій та спеціалісти ветеринари, самоврядування, домогосподарства, фермери, мисливські організації та асоціації, агенції місцевого розвитку.

Група діяльності 1, спрямована на створення Платформи BioSecurity. Завданнями для її виконання є: базові дослідження поточної ситуації (робота експертів); проведення Круглого столу в Ужгороді з презентацією та обговоренням поточної ситуації, розробкою найкращих рішень на тему «Оцінювання стану біобезпеки»; формування Партнерської Мережі (інституційної платформи); розробка спільного Плану дій та керівних рекомендацій, а також інформація на веб-ресурсах з розділом присвяченим  обміну інформацією (інформаційна платформа). Тестування продукції в Україні та в Румунії.

 Вікторія Сивокінь, Комунікаційний менеджер проекту Центру європейських ініціатив виступила з презентацією «Візуалізація та комунікація у проекті». Проект включає наступні комунікаційні заходи: веб-платформа з відповідною інформацією для різних цільових груп, виготовлення та розповсюдження листівок, буклетів, бюлетенів мовами прикордонних регіонів. Основний результат проекту – Спільний план дій, буде опублікований в Угорщині, Словаччині, Румунії та Україні та адресований місцевим зацікавленим сторонам. Комунікаційні заходи проекту BioSecurity плануються відповідно до цілей проекту. Основні та найважливіші заходи заплановані на першому етапі проекту в рамках Групи діяльності 1 та Групи діяльності 2 (тренінги та сесії з обміну досвідом для фахівців, розробка Плану спільних дій). Група діяльності 3 спрямований на підвищення обізнаності населення через інформаційних візитів та проведення Заключної  конференції для презентації результатів проекту.

Важливим пунктом зустрічі були дискусії, під час яких всіма партнерами обговорювались питання щодо порядку і термінів звітування, уточнення планів заходів та правил реалізації проекту та обговорення поточної епідеміологічної ситуації в країнах-партнерах проекту.

На завершення заходу, керівник проекту Роман Шевчук,  директор Закарпатської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, підсумував результати Стартової конференції та спрямував партнерів на підготовку наступних заходів, серед яких, проведення Круглих столів в Угорщині, Словаччині, Румунії та Україні на тему «Оцінювання стану біобезпеки» та формування Партнерської мережі.

Прес-центр Центру європейських ініціатив

Цікаві дописи

English EN Hungarian HU Romanian RO Russian RU Slovak SK Ukrainian UK