Гідроелектростанція – це станція для вироблення електроенергії, що використовує в якості джерела енергії енергію водних мас, припливів на водотоках. У світі одним з видів відновлюваної енергетики вважають отримання енергії з малих гідроелектростанцій.
Малі ГЕС не забруднюють воду. Сучасні турбіни, виготовлені відповідно до стандартів захисту навколишнього середовища, насичують воду киснем, що сприяє збереженню іхтіофауни, запобігають утворенню паводків, не допускають забруднення водойм завдяки фільтрам.
Малі ГЕС працюють в автоматичному режимі, дотримуючись санітарних мінімумів, та припиняють роботу при зниженні рівня води, не забираючи її у річок. Для риби на всіх малих ГЕС передбачені рибоходи, технологічно правильне та якісне спорудження та утримання яких є невід’ємною умовою функціонування нових МГЕС. Крім того, власник такої ГЕС зобов’язується протягом п’яти років щорічно зарибнювати річку, що позитивно впливає на екосистему.
В Україні питомі капіталовкладення у будівництво нової МГЕС на 1 кВт потужності становлять 2300-5000 євро, вартість реконструкції – 1000 євро/кВт. Для порівняння: будівництво СЕС вимагає 1100-2000 євро/кВт, ВЕС – 1600 євро/кВт.