Сонячні колектори – це інноваційна технологія, яка перетворює сонячну енергію в тепло. Принцип роботи сонячних колекторів досить непростий. Адже для роботи сонячного колектора необхідна не тільки сама панель, але й цілий ряд допоміжних пристроїв, які беруть участь у роботі колектора. Принцип роботи сонячного колектора залежить від його складових.
Система складається з безпосередньо сонячного колектора, теплообмінного контуру та акумулятора тепла (бака з водою). Через плоский сонячний колектор постійно проходить теплоносій (рідина – найчастіше застосовується розчин пропіленгліколю з водою). Теплоносій нагрівається в сонячній батареї завдяки енергії сонця і далі віддає теплову енергію воді через теплообмінник, який знаходиться в баку-акумуляторі. Далі в баку-акумуляторі гаряча вода знаходиться до моменту, доки вона знадобиться. Через цей принцип роботи, бак повинен мати хороші ізоляційні якості. У першому контурі, де знаходиться сонячна батарея, застосовується примусова циркуляція теплоносія, тому ще однією складовою такого циклу є насос, або насосна станція.
Іноді, в баку-акумуляторі може бути встановлений електричний нагрівач-дублер. Він забезпечує принцип застереження від можливого зниження температури води в баку-акумуляторі. Таке може статися через затяжну похмуру погоду або, наприклад, через брак сонячної енергії у зимовий період. У такому випадку, нагрівач-дублер автоматично вмикається і догріває воду сонячної батареї до заданої температури. Частіше застосовуються баки-акумулятори бівалентного типу (бак з двома теплообмінниками). У таких випадках, в нижній змійовик підключаються сонячні колектори, а в верхній додаткове джерело тепла, наприклад газовий або твердопаливний котел.